Přemýšlíte s partnerem o sestěhování? Kdy je ten pravý čas udělat další krok?

Přemýšlíte s partnerem o sestěhování? Kdy je ten pravý čas udělat další krok?


Partnerské vztahy prochází přirozeně několika fázemi, někdy jsou oba připravení udělat další krok, jindy tomu tak není. Kdy je čas se sestěhovat? 

Přemýšlíte s partnerem o sestěhování? Kdy je ten pravý čas udělat další krok? 

Každý partnerský vztah se po čase přesouvá do nových fází, prvním krokem ke společnému životu a rovněž důležitým krokem při budování rodiny je zcela jistě sestěhování do společné domácnosti. Často si ale lidé kladou otázku, kdy je ten pravý čas si s partnerem najít společné bydlení, otázkou jsou i finance, možnosti zaměstnání a třeba i děti z předešlých vztahů. Opravdu rozhodující je ale to, zda jsou na takový krok oba partneři připravení. Jak poznat, že spolu chcete bydlet a že by to mohlo dopadnout dobře? Někdy totiž právě až společná domácnost oba partnery pořádně prověří a ukáže se, jak skutečně je váš vztah pevný. 

klíče od domu

Společné bydlení? Kdy do toho jít? 

Pokud partneři bydlí odděleně, stále mají svůj osobní prostor, nemusí se přizpůsobovat, nemusí měnit své návyky. Je příjemným zpestřením u partnera přespat a trávit u něj například prodloužený víkend, ale společné bydlení a vedení společné domácnosti je už něco úplně jiného. Proto se neřiďte radami druhých ani nezkoumejte statistiky, někteří partneři spolu bydlí téměř okamžitě, jiní se sestěhují po půl roce, někdo se k tomu kroku odhodlá až třeba po dvou letech. Jsou ale i páry, kterým vyhovuje oddělené bydlení, a nechtějí na tom nic měnit. V jiné situaci totiž můžete být ve dvaceti a v úplně jiné třeba ve třiceti. Záleží i na možnostech, zejména finančních, když mají partneři již své děti z předešlých vztahů, je třeba se stěhováním někdy počkat i s ohledem na ně. 

muž a žena

Cítíte, že je ten pravý čas? 

Na sestěhování se ale musíte i cítit. Jde o to, že pokud máte pochybnosti, děsí vás představa, že budete každý večer vedle někoho usínat, že budete muset své potřeby uzpůsobovat druhému, že třeba budete muset více uklízet nebo více vařit, nespěchejte a nejdříve si sami v sobě utřiďte myšlenky a proberte si všechna pro a proti. Záleží i na tom, jaké předchozí zkušenosti máte, někteří lidé se bojí zklamání, pokud se již jednou zklamali. Není třeba spěchat nebo se podřizovat. Pokud partner naléhá a o společné bydlení stojí více, než vy, je možné, že se mu jen budete chtít zavděčit. Nakonec ale můžete být spíše zklamaní a vztah to může pohřbít. Mnohdy zbytečně. Stěhování do společné domácnosti je významným krokem, není proto dobré to uspěchat. Teprve až si budete opravdu stoprocentně jisti, že společné bydlení chcete, udělejte to. I milující partner musí pochopit, že pro vás ještě nenastal pravý čas. Společná domácnost vztahy obvykle hodně prověří, když společně bydlíte, poznáte se opravdu důkladně.