Nenechte se okrást

Nenechte se okrást


Rozvoj moderních technologií je sice skvělý v tom ohledu, že díky moderním technologiím máme spoustu možností, které jsme ještě před pár lety neměli, ale na druhou stranu se zlepšují i podmínky pro páchání trestné činnosti. Roste zejména počet online podvodů a krádeží, kterým bohužel často jdou sami podvedení naproti, a to svým neuváženým chováním na internetu.

Velice častým problémem je prodej věcí přes internet. Lidé spoléhají na to, že když jsou oni čestní, že totéž mohou očekávat i od druhé strany. Jenže nákupem zboží z druhé ruky a platbou předem se vystavujete riziku, že zboží nikdy neobdržíte. Děje se to celkem často, a pachateli nejsou jen protřelí zloději, ale také ženy na rodičovské dovolené, které si tak přivydělávají.

kufr peněz

Samostatnou kapitolou jsou smyšlené příběhy a dojemné hraní na city. Podvodník si vymyslí že je lékař v zahraničí, který se dostal do nesnází a potřebuje finanční výpomoc. Podvodníci většinou cílí na ženy, ale může se stát že se některý z nich bude vydávat za ženu a přesvědčí muže o tom, aby zaslal finanční obnos. S největší pravděpodobností už svoje peníze zpět nezískáte nikdy.

policie zatčení

Problém je, že neexistuje žádný registr podvodníků kvůli ochraně osobních dat. Jen na skupinách na sociálních sítích si správci skupin vedou svoje soukromé seznamy, a jde hlavně o výše zmíněné matky, které lákají jiné matky ke koupi zboží po dětech. Ideální je nakupovat přes bazary, které v případě problémů poskytnou kompenzaci a ušlé peníze vymáhají po podvodnici. Pokud se stanete obětí nějakého podvodu na internetu, zkuste si zjistit, zda není podvedených jedinců více. Většinou to tak je, a v takovém případě se rozhodně vyplatí spojit trestní oznámení pod jednu spisovou značku – výše škody se sčítá a čím je vyšší, tím je vyšší šance, že půjde o trestný čin a ne jen o přestupek.